Beż to nowa biel

Beż to nowa biel

Beżowy kolor we wnętrzach to bardzo ciekawe rozwiązanie designerskie, choć wiele osób postrzega go jako nijaki i nudny. Beż bywa nazywany nową bielą, ze względu na swoją uniwersalność i popularność, odpowiednio zaś skomponowany z wystrojem wnętrza, może nas zaskoczyć.
Beż na ścianach to dobry i bezpieczny wybór. Jest to barwa spokojna i całkowicie neutralna, dzięki czemu dobrze komponuje się z różnymi meblami, dodatkami, w różnych stylach wnętrza. Wbrew pozorom, do wyboru mamy bardzo bogatą paletę odcieni, od złamanej bieli, poprzez kolory kremowe, aż po prawie brązowe tonacje.
Neutralność beżu sprawia, że pasuje on do wielu pomieszczeń. Jest alternatywą dla zbyt chłodnej bieli, może być również stosowany tam, gdzie jaskrawe, intensywne barwy przeszkadzać będą w wyciszeniu. Beż połączony z ciemnymi meblami będzie dawał efekt białego, ciepłego wnętrza, zestawiony z kolorami turkusowymi czy też zieleniami wywoła przyjemny nastrój. Daje zatem ogromne możliwości aranżacyjne.
Klasyczny beż polecany jest szczególnie do tych pomieszczeń, które służą odpoczynkowi. Będzie więc idealnym wyborem do sypialni, pokoju dziecięcego, salonu, w którym relaksujemy się po całym dniu. Ta neutralna kolorystyka sprzyja także koncentracji, sprawdzi się zatem w pokoju ucznia czy gabinecie.
Aby uniknąć monotonii, warto wprowadzić do wnętrza dodatkowe kolory. Ciekawym jest zestawienie beżu z bielą, dzięki czemu aranżacja stanie się pogodniejsza i optycznie rozjaśni pomieszczenie. Beżowe ściany połączone z ciemnymi meblami sprawią, że wnętrze wyda się bardziej eleganckie – to z kolei doskonała propozycja do klasycznego salonu. Łączenie beżu z intensywnymi barwami, takimi jak mocna czerwień czy pomarańczowy, także stanowi ciekawą propozycję: wnętrze nabierze w ten sposób energii i radości. Uważać jednak należy wówczas, by mocne kolory nie zdominowały wnętrza. Beż połączony z zimnymi kolorami sprawi, że całe wnętrze będzie miało nieco egzotyczny, rześki charakter.
Chcąc uzyskać wrażenie spokojnego, stonowanego wnętrza przy użyciu beżowej palety barw, warto zdecydować  się na zestawienie jej z odcieniami monochromatycznymi. Osiągamy to wrażenie poprzez wybieranie różnych odcieni jednego koloru z określonego trójkąta koła palety. Pastele zapewnią efekt wiosennej lekkości, mocne barwy dodadzą wrażenia zmysłowego nasycenia – te pierwsze warto zastosować w salonie lub pokoju dziecięcym, drugi efekt będzie idealny do sypialni. Pożądając kontrastu, w aranżacji wnętrz beżami interesuje nas wykończenie dopełniające. Postawić wówczas musimy na dwa kolory przeciwstawne plus trzeci dowolny – wszystko to połączone z neutralnym beżem. Taki zestaw da wrażenie dynamicznego, „młodego” wnętrza.
Stosowanie beżu we wnętrzach bywa zalecane w przypadku problemów z wielkością pomieszczeń. Jasny beż sprawdzi się idealnie w niewielkim pokoju, czyniąc go wizualnie większym. Malowanie dwóch sąsiadujących ścian w różnych kolorach czy też zastosowanie kompozycji pionowych lub poziomych pasów pomoże odpowiednio podwyższyć czy poszerzyć pokój. Tego rodzaju sztuczki są dokładnie opisane i polecane przez projektantów wnętrz i malarzy.