Jak połączyć nowoczesność z duchem przeszłości?

Jak połączyć nowoczesność z duchem przeszłości?

Cenimy nowoczesne wnętrza między innymi za ich prostotę, schludność, ład, łatwość utrzymania… W świecie, w którym żyjemy na pełnych obrotach, a codzienność nie zdaje się zwalniać tempa, nie chcemy poświęcać czasu na żmudne sprzątanie – wielogodzinne ścieranie kurzu, czyszczenie ozdobnych ornamentów mebli, przestawianie bibelotów… Wolne chwile pragniemy raczej spędzić w gronie najbliższych lub też w samotności się relaksując. Modernistyczny i minimalistyczny wystrój mieszkania pozwala nam zapomnieć o trudnościach związanych z utrzymaniem porządku, jednak nie sposób zaprzeczyć, że prawdziwie przytulny, ciepły i po prostu domowy klimat wnętrz kreują w większości nie elementy nowoczesne, a akcenty z dawnych lat. Warto więc łączyć modernizm z duchem przeszłości, tylko – jak robić to poprawnie?

Jeśli nie należymy do pasjonatów antyków, a jedynie zależy nam na dodatkach oraz akcesoriach sprzed lat, które dodadzą mieszkaniu charakteru, warto uświadomić sobie niezwykle ważny fakt – wszystko to, od czego oczekujemy funkcjonalności, bezpieczeństwa i długotrwałości raczej nie powinno liczyć sobie wielu lat (oczywiście z małymi wyjątkami). Zatem – co w mieszkaniu bezdyskusyjnie powinno być nowoczesne?

Zacznijmy od jednego z najczęściej wykorzystywanych elementów wystroju mieszkania – zabudowy kuchennej. W tym przypadku warto postawić na meble przygotowane na zamówienie, a więc idealnie dopasowane do wnętrza pod kątem rozmiaru, ale i dzięki temu gwarantujące solidność i wytrzymałość. Spróbujmy bowiem wyobrazić sobie, jak wiele razy trzaśniemy drzwiczkami od szafki na talerze, jak bardzo przeładowane okażą się półki przeznaczone do przechowywania filiżanek oraz kompletów porcelany i jak często dzieciaki będą uwieszać się całym ciężarem ciała na rączkach szafek kuchennych – zabudowa z pewnością wycierpi swoje, dlatego też nie może być nadgryziona zębem czasu już na samym początku.

Kolejnymi nowoczesnymi elementami powinny być meble i sprzęty przeznaczone do łazienki – wnętrza, które pełni w mieszkaniu zarówno funkcje związane z ludzkimi potrzebami fizjologicznymi, jak i relaksowaniem się. Z oczywistych względów wybierzmy więc nowoczesną zabudowę łazienki, którą przecież stylizować można na pochodzącą z dawnych lat.

Teraz czas na antyki – co wybrać? Przede wszystkim, warto zdecydować się na starodawny stół – z pewnością okaże się solidny, ale i doda wnętrzu charakteru. Interesujące okażą się również wiekowe szafki i regały – zanim dokonamy ich kupna, gruntownie skontrolujmy stan techniczny mebli – zależy nam przecież na bezpieczeństwie. Marzeniem każdej damy jest oczywiście toaletka w dawnym stylu – ożywi ona nawet najbardziej modernistyczną i minimalistyczną sypialnię – a szczęśliwą posiadaczkę uczyni znacznie bardziej zorganizowaną, dzięki rozbudowanym systemom przechowywania kobiecych szpargałów. Przenieść się w przeszłość pozwoli także antyczna rama łóżka – dziś na rynku ciężko o prawdziwie luksusowe modele, których całe mnóstwo oferują sklepy z meblowym wyposażeniem sprzed lat.