Łazienka przy sypialni

Łazienka przy sypialni

Łazienka przy sypialni to doskonały pomysł – rozwiązanie bardzo wygodne i funkcjonalne, w Polsce jednak nadal bardzo niepopularne. Komunistyczna i postkomunistyczna sytuacja mieszkaniowa sprawiała, że na takie wygody po prostu nie było miejsca i sposobności. W niewielkich mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty każdy metr kwadratowy powierzchni musiał być wykorzystany optymalnie. Ponadto, w mieszkaniach znajdowała się zaledwie jedna – dwie łazienki, szkoda było jedną z nich poniekąd tracić, ukrywając za pokojem przechodnim.
Na Zachodzie standardem jest, iż w domu planuje się tyle łazienek, ile w domu znajduje się sypialni. Nikogo zatem nie dziwi łazienka prywatna przy sypialni gospodarzy.
Warunkiem jest jednak, by łazienka przy sypialni nie była jedną w domu, nawet jeśli nie mieszkamy sami. Nie jest zręczną sytuacja, gdy goście, pytający o możliwość skorzystania z toalety, zmuszeni są naruszać przestrzeń prywatną gospodarza. Docelowo łazienka przy sypialni ma być przeznaczona dla konkretnej osoby, tudzież pary czy małżeństwa. Dzięki temu zastosować możemy różne metody łączenia przestrzeni: od tradycyjnych drzwi, po przestrzeń otwartą lub przeszkloną ściankę.
Tuż obok siebie
Aby obie strefy dobrze się z sobą komponowały, konieczne jest utrzymanie ich w spójnym stylu. Unikniemy dzięki temu, przechodząc do łazienki, wrażenia przechodzenia do kompletnie innego świata. Przy obecnych rozwiązaniach, jakie proponują producenci, zarówno ściany jak i podłogi mogą być wspólne dla obu wnętrz. Wcale nie wiąże się to z koniecznością kładzenia kafelków w sypialni. Ogromna gama paneli i farb woodpornych pozwoli zastosować je w obu pomieszczeniach bez szkody dla jakości wykończenia.
Warto zastosować też podobne kolory. Nie muszą to być jednak idealnie odwzorowane odcienie, wprost przeciwnie: bardzo dobrze będzie wyglądało wnętrze, w którym zastosujemy grę podobnych lub takich samych kolorów w innych konfiguracjach. Dobrze zagrać też kolorystyką detalu: w łazience mogą to być tekstylia i ręczniki, w sypialni zasłony i koce. W obu przestrzeniach przewijać się mogą podobne motywy: lustra, grafiki czy typ mebli.
Razem
Można także połączyć łazienkę i sypialnię w ramach jednego pomieszczenia. Nie jest to, wbrew pozorom, nowatorskie rozwiązanie, gdyż w dawnych czasach to właśnie przy sypialni organizowano tzw. umywalnię. Wynikało to oczywiście z faktu, iż w większości domów nie było wówczas bieżącej wody.
Zamiana sypialni w sypialnię połączoną z pokojem kąpielowym wymaga dużo większej powierzchni do zagospodarowania. Stłoczenie mebli i sprzętów spowoduje bowiem niekorzystny efekt ciasnoty.
Zaprojektowanie wnętrza niczym jednak nie będzie różniło się od wariantu poprzedniego. Należy zachować spójność, a jednocześnie zaakcentować różne funkcje obydwu stref. Różne mogą być także zastosowane materiały, np. posadzki. Oprócz tego stawiać należy na rozwiązania efektowne, takie jak fantazyjny kształt wanny.
Razem, a jednak osobno
Pewnym kompromisem pomiędzy dwoma rozwiązaniami jest oddzielenie łazienki od sypialni za pomocą przeszklonej ścianki lub ściany przesuwnej. Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzemy, warto zdawać sobie sprawę, że łazienka przy sypialni nie jest wyrazem ekstrawagancji, a nad wyraz praktycznym rozwiązaniem.