Nowe osiedla mieszkaniowe

Nowe osiedla mieszkaniowe

W dużych miastach i metropoliach regionów szybko się rozwijających zapotrzebowanie na nowe mieszkania od zawsze było kolosalne. Napływ nowej ludności z terenów podmiejskich i wiejskich nie jest już może tak intensywny jak jeszcze czterdzieści i trzydzieści lat temu, ale nadal kierunek migracji ludności współczesnej następuje z terenów około miejskich w stronę samego miasta. Odpowiada za to możliwość funkcjonowania na innym poziomie w mieście, dostępności różnych usług, ale przede wszystkim z faktu występowania lepiej płatnej pracy w mieście. Wiele osób przyjeżdża do dużych miast w poszukiwaniu lepszej zawodowej przyszłości lub w celach edukacyjnych, ale także biznesowych i inwestycyjnych. Dlatego miasta wciąż potrzebują nowych osiedli mieszkaniowych, aby wszystkie te potrzeby przyszłych lokatorów zaspokoić. Za wypełnienie tego obowiązku odpowiadają natomiast prywatne firmy deweloperskie, które kierują się przede wszystkim rachunkiem ekonomicznym i możliwościami zarobienia na sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym. W odróżnieniu od rynku wtórnego, nowe mieszkania prosto od deweloperów cieszą się tak dużym zainteresowaniem nie tylko dlatego, że same w sobie są nowocześniejsze lub przestronniejsze. Liczy się także sama lokalizacja i otoczenie oraz wygląd osiedla mieszkaniowego – obecnie dominują wszędzie trendy polegające na odgradzaniu wspólnot mieszkaniowych od siebie i ścisłego kontrolowania gości czy lokatorów za pomocą wideodomofonów, szlabanów czy automatycznie otwieranych bram garażowych. Taki trend trafia jednak w potrzeby większości nabywców na rynku, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie takie osiedla projektowali deweloperzy.
Problemem bardzo ważnym w kwestii wyboru mieszkania w dużym mieście jest lokalizacja. Osoby dojeżdżające do pracy lub na uczelnię naturalnie poszukują lokali jak najbliżej tych miejsc, aby w razie potrzeby móc korzystać z komunikacji miejskiej lub nawet na piechotę dostać się do swojej pracy albo szkoły. Ale to niestety przeważnie zakłada nabycie mieszkania bezpośrednio blisko centrum, co naturalnie nie jest proste – terenów w centrum brakuje, więc nowe budynki powstają bardzo rzadko. Bardziej realne jest wynajmowanie takiego mieszkania w jednej z zabytkowych kamienic albo nabycie nieruchomości z rynku wtórnego. Jest to rozwiązanie na pewno tańsze, ale przeważnie wiąże się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z konieczności przeprowadzenia remontu generalnego. W przypadku mieszkań deweloperskich jest to stan umożliwiający niemal natychmiastowe wprowadzenie się i zamieszkanie – lokator nie musi ponosić żadnych dodatkowych kosztów czy prowadzić remontów, może natomiast w to miejsce z powodzeniem skupić się chociażby na wyborze odpowiednich mebli i dodatków do mieszkania.
Zdecydowanie się na konkretną nieruchomość nie jest oczywiście prostym zadaniem, ponieważ wybór na rynku jest ogromny. Można kierować się nie tylko lokalizacją, ale chociażby kwestiami sąsiedztwa – nikt nie chce mieszkania, które za oknem miałoby trasę ekspresową czy duży zakład przemysłowy, za to każdy chętnie wprowadzi się na osiedle atrakcyjnie położone w zaciszu zielonej doliny. Istotna jest jednak przede wszystkim cena i wiele osób jest skłonnych znieść nieco gorsze połączenie z pracą czy uczelnią albo inne nieprzyjemne konsekwencje danego położenia nieruchomości w zamian za zdecydowanie korzystniejszą cenę takiego mieszkania. Jeśli na jednym metrze kwadratowym mieszkania zaoszczędzić można czasami z powodzeniem nawet dwa tysiące złotych, to przy niewielkim mieszkaniu o powierzchni pięćdziesięciu metrów daje to już równowartość stu tysięcy złotych. Jest to astronomiczna suma, za którą w nieco gorzej wykonanym mieszkaniu można z powodzeniem urządzić absolutnie wszystkie pomieszczenia i to w bardzo wysokim standardzie. Jak zwykle więc, do satysfakcji klienta niezbędne jest spełnienie szeregu bardzo rożnych kryteriów i wymagań, a każdy deweloper mimo usilnych starań i tak regularnie musi zmieniać swoje projekty i kierunki, w których zmierza, aby jak najbardziej odpowiadały one aktualnym trendom na rynku.
Kwestia aranżacji mieszkania bywa bardzo kosztowna i im więcej metrów kwadratowych jest do umeblowania, tym większe koszty ponieść będzie musiał na pewno lokator. Istnieje wiele rozwiązań, które są bardzo praktyczne i funkcjonalne i ułatwiają oraz uprzyjemniają korzystanie z mieszkania, ale także nie należą do najtańszych. Wielu deweloperów stara się wprowadzać stopniowo mobilne technologie i rozwiązania typu smart house, które pozwalają na zdalne sterowanie pewnymi podstawowymi elementami wyposażenia mieszkania, jak chociażby przyciemnianie i włączanie oświetlenia, zasuwanie i rozsuwanie rolet okiennych czy podlewanie roślin, jeśli istnieje taki odpowiedni skomputeryzowany i zsynchronizowany z Internetem system nawadniania. Dzięki temu lokatorzy mogą podejrzeć stan własnego lokalu o każdej porze dnia i nocy, ale muszą naturalnie liczyć się przy tym z dodatkowymi kosztami i podwyższoną ceną od metra kwadratowego.