Okna – jak je udekorować, by uzyskać dobry efekt wizualny i praktyczny

Okna – jak je udekorować, by uzyskać dobry efekt wizualny i praktyczny

Okna bywają problematyczne w aranżacji. Tutaj musimy brać pod uwagę ich funkcjonalność jak i estetykę. Można wybrać takie aranżacje i dekoracje okienne, które będą dobrze spełniały obie te funkcje. Dekoracje okienne muszą być więc dobrze przemyślane i odpowiednio dobrane. Przede wszystkim warto pamiętać, że okna powinny wpuszczać generalnie jak najwięcej światła dziennego – jest to oszczędność energii, jak również zadbanie o dogrzanie pomieszczenia, w naturalny sposób. Poza tym światło naturalne, dzienne, korzystnie oddziałuje na organizm. Jednak w przypadku upalnych dni – oczywiście musimy zadbać o to, by móc osłonić okna w odpowiedni sposób, tak, by właśnie nie nagrzewały one dodatkowo pomieszczenia, jak i słońce nie grzało, nie przeszkadzało w pracy czy w wypoczynku. Aranżacje okienne są w dużej mierze uzależnione od tego, jaki to rodzaj pomieszczenia, ale ważna jest także ekspozycja danego wnętrza. Czyli inaczej rzecz się ma w przypadku okien o ekspozycji wschodniej – te w przypadku sypialni muszą być zabezpieczone nie tylko cienką, delikatną romantyczną zasłoną, ale – grubą roletą lub żaluzjami, które nie wpuszczają światła. Inaczej użytkownik takiej sypialni narażałoby się na to, że każdego dnia się będzie budził o świcie, z pierwszymi promieniami niemiłosiernego słońca. Okna o takiej ekspozycji muszą być osłonięte w czasie upałów do południa – inaczej mocne słońce będzie pomieszczenie dodatkowo nagrzewać, utrudniając też prace w nim.

Inaczej aranżujemy okna w pomieszczeniach do pracy, inaczej we wnętrzach domowych, wnętrza domowe mają kusić przytulnością, ciepłym wystrojem. Zaś w przypadku pomieszczeń służbowych – ważne jest zapewnienie przyjaznych i dogodnych warunków do pracy. Czyli tutaj bardziej sprawdzają się praktyczne żaluzje i rolety, zaś w domu – zasłonki i firanki, które dodatkowo – w niektórych pomieszczeniach, szczególnie o eskpozycji południowej i wschodniej, mogą być zabezpieczone żaluzjami. Nierzadko sprawdzają się też one w przypadku pomieszczeń o eskpozycji zachodniej – zachodzące słońce także potrafi dać się we znaki.

Mniejsze wymagania możemy mieć w pomieszczeniach od północy. One są po prostu najciemniejsze i napływa tam najmniej dziennego światła. Dlatego nie nagrzewaj się one i słońce nie przeszkadza też w pracy, nauce oraz w wypoczywaniu. Oczywiście może być też nieco problematyczne, że te pomieszczenia w miesiącach zimowych i jesiennych są po prostu ciemne. Dlatego powinny być one wyposażone w duże okna, w wiele okien. Nie powinno się też tam stosować grubych zasłon, kotar, grubo tkanych firanek, które jeszcze bardziej osłaniają od słońca. Nie ma też potrzeby, by dodatkowo stosować tam żaluzje czy rolety.

Każde pomieszczenie jest więc pod tym względem inne. Inaczej dekoruje się okna w kuchni – tutaj nie ma aż takiej potrzeby zasłaniania okien, bo to nie jest pomieszczenie, w którym się śpi czy wypoczywa. Większą wagę się więc przywiązuje do walorów dekoracyjnych i do tego, by zasłonki i firanki pasowały do zaproponowanego wystroju.