Pomysły na zagospodarowanie kuchennej wysepki

Pomysły na zagospodarowanie kuchennej wysepki

Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w każdym mieszkaniu. Choć, oficjalnie, funkcje reprezentacyjne i związane z gromadzeniem się domowników w celu wspólnego spędzania czasu pełni salon, to kuchnia często pozostaje ulubionym pomieszczeniem lokatorów, a nie na darmo mówi się, że każde przyjęcie kończy się w kuchni. Żyjemy również w dobie, w której, ze względu na popularność mieszkań o niewielkich metrażach, wiele osób decyduje się na łączenie aneksu kuchennego z pokojem dziennym – kuchnia pozostaje więc nieustannie na widoku, a nam szczególnie zależy zarówno na atrakcyjnym wystroju wnętrza, ale i jego funkcjonalności. Dlatego właśnie na popularności zyskują kuchenne występki – zlokalizowane w centrum pomieszczenia elementy zabudowy, które ułatwią domownikom wykonywanie codziennych czynności.

Kuchenna wysepka posiada różne oblicza – możemy zaprojektować ją dowolnie. Spróbujmy więc określić swoje potrzeby – szukamy wysepki, która zastąpi stół i umożliwi spożywanie posiłków czy może zależy nam na dodatkowej przestrzeni przeznaczonej do przygotowywania smakowitych dań? Poznajmy szczegóły powyższych rozwiązań.

Wysepka kuchenna, która przejmie funkcje stołu to pomysł, który przypadnie do gustu szczególnie osobom zmagającym się z mieszkaniem o ograniczonej przestrzeni. Jeśli więc szukasz rozwiązania problemu niewielkiego metrażu, zdecyduj się na wysepkę, która składać będzie się przede wszystkim z wolnego blatu. Dookoła zabudowy wystarczy tylko umieścić krzesła (prawdopodobnie lepiej sprawdzą się te wyższe – tak zwane barowe), a na czas pomiędzy spożywaniem posiłków siedziska można przechowywać w pomieszczeniu gospodarczym albo po prostu w kącie kuchni – zwłaszcza, jeśli są składane. Dzięki takiemu podejściu z pewnością zaoszczędzimy przestrzeń. Wysepka w formie stołu pozwoli Ci też zaprosić koleżankę na kawę i znajomych na wieczór przy winie. Jeśli pracujesz przy laptopie, dzięki temu prostemu i wygodnemu rozwiązaniu możesz skupić się na komputerowych obowiązkach w kuchni – jednocześnie gotując zupę czy kontrolując piekące się w piekarniku ciasteczka. Niestety – jeśli marzysz o organizacji przyjęć dla szerszego grona bliskich i przyjaciół – zakup stołu stanowi konieczność.

W przypadku kolejnego rozwiązania, przestrzeń nie stanowi dla Ciebie problemu – posiłki spożywasz po prostu przy komfortowym stole, ale zależy Ci na tym, aby zapewnić sobie dodatkowe miejsce, które uczyni Twoje hobby (i/lub obowiązek) – gotowanie – łatwiejszym i przyjemniejszym. Kuchenną wysepkę zamień więc w mały warsztat, dzięki któremu wnętrze zyska na funkcjonalności. Oczywiście, nie zapomnij o wolnym blacie – posłuży Ci po prostu jako powierzchnia, na której umieścić możesz deskę do krojenia warzyw, wałkowania ciasta czy lepienia pierogów. Zabudowę warto wzbogacić też o wygodny zlew – dzięki temu zyskujesz na czasie – płuczesz świeże owoce, a potem natychmiast możesz obierać je, kroić czy drylować na blacie. Zastanów się też nad lokalizacją płyty indukcyjnej – być może rozsądniejsze okaże się umieszczenie jej właśnie na kuchennej wysepce, a nie – standardowo i nieco nudno – pod kuchenną ścianą.