Sposoby na powiększenie mieszkania

Sposoby na powiększenie mieszkania

Właściciele niedużych nieruchomości często borykają się z problemem małych, nieustawnych pomieszczeń. Poszczególne pokoje są dość kłopotliwe, gdy mamy do dyspozycji niezadowalający metraż. Co więcej, tego typu wnętrza optycznie nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, sprawiając wrażenie przytłoczenia. Warto zatem zastanowić się nad konkretnymi sposobami na optyczne powiększenie naszych pokojów, które sprawdzą się niemal w każdym mieszkaniu. Jeśli tylko w odpowiedni sposób wykorzystamy kolorystykę, oświetlenie czy dodatkowe dekoracje, na pewno uda nam się osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty.

 

Na początku należy przyjrzeć się kolorystyce, która odgrywa znamienną rolę w każdym wnętrzu. Bez względu na to, czy aktualnie urządzamy salon, sypialnię, przedpokój czy kuchnię, odpowiednie dobranie barw zawsze jest priorytetem. Jeśli zdecydujemy się na ciemniejsze odcienie, dane wnętrze automatycznie będzie wydawać się mniejsze niż w rzeczywistości. Ta zasada działa również w odwrotną stronę, ponieważ jasne, świetliste kolory doskonale sprawdzają się w roli optycznego powiększenia całego pomieszczenia. Jeśli zatem posiadamy mniejsze mieszkanie, powinniśmy pomalować ściany pokoi na odcienie bieli, jasnego beżu czy koloru cytrynowego. Należy także podkreślić, że istotne jest odpowiednie umeblowanie wnętrz. Ciemne zestawy meblowe na pewno nie okażą się dobrym wyborem, jeśli nasz salon posiada nieduży metraż. Nie każdy jednak preferuje białe czy kremowe meble – wówczas warto skusić się na jak najjaśniejsze odcienie brązu, które jednocześnie będą komponować się z całym pomieszczeniem.

 

W optycznym powiększeniu mieszkania bardzo pomocne jest odpowiednie oświetlenie. W małych wnętrzach nie może zabraknąć światła, szczególnie dziennego. Należy zatem pamiętać o odsłanianiu okien, które powinny odgrywać bardzo ważną rolę w całej aranżacji. Oczywiście sztuczne oświetlenie także jest niezwykle istotne, ponieważ odpowiednio rozmieszczone lampy mogą doskonale rozświetlić niejedno wnętrze. Nie powinniśmy zatem ograniczać się wyłącznie do górnego oświetlenia, ponieważ zazwyczaj jest ono niewystarczające. Ciekawym sposobem na optyczne powiększenie pokoju są także lustra. Za pomocą gry świateł i luster można odmienić nawet wyjątkowo ciasne pomieszczenie, zmieniając charakter danego wnętrza. Wszystko tutaj zależy od odpowiedniej wielkości luster oraz od ich właściwej lokalizacji. Warto nadmienić, że omawiane rozwiązanie sprawdzi się także w łazienkach, które zazwyczaj posiadają stosunkowo mały metraż.

 

W dzisiejszych czasach małe mieszkanie nie jest już problemem, ponieważ za pomocą odpowiedniej aranżacji można momentalnie odmienić wszystkie pomieszczenia. Optyczne zmiany sprawią, że nawet wyjątkowo ciasny pokój będzie wydawał się bardziej przestronny. Nic dziwnego, że ludzie chętnie decydują się na eksperymenty z kolorystyką lub z oświetleniem, mając na uwadze zmianę aranżacji poszczególnych wnętrz. Warto dodać, że w tym zadaniu pomocne okażą się także eleganckie dodatki, w tym między innymi lustra.