Wybierz elegancką i praktyczną podłogę do każdego pomieszczenia

Wybierz elegancką i praktyczną podłogę do każdego pomieszczenia

Prace wykończeniowe w domu czy mieszkaniu uchodzą za najbardziej czasochłonne, kosztowne i wymagające. Do tych prac należy także wybieranie pokryć podłogowych do poszczególnych pomieszczeń. Na pewno warto sobie dobrze uświadomić, jakie warunki w danym pomieszczeniu muszą być zapewnione. Nie w każdym domowym pomieszczeniu może być ten sam rodzaj pokrycia. Na szczęście do wyboru jest wiele rodzajów podłóg – wybieramy je w zależności od tego, jaki ma charter dane wnętrza, czy będzie często użytkowane, w którym miejscu domu się znajduje, ile jesteśmy w stanie wydać na nie pieniędzy i czy zależy nam na tym, by było ono na długie lata, czy też bardziej liczy się dla nas niższa cena.

Jeśli chodzi o pomieszczenia, które są narażone na częste używanie – trzeba wybrać podłogę odporną na ścieranie oraz łatwe do utrzymania w czystości. Tutaj mowa przede wszystkim o korytarzu. Wchodzimy do domu w butach wyjściowych, podobnie jak wszyscy, którzy nas odwiedzają. Nic dziwnego, że podłoga na korytarzu czy w przedpokoju jest szczególnie narażona. Wszyscy, którzy wchodzą i wychodzą, przechodzą przez to pomieszczenie, można więc uznać przedpokój czy korytarz za pomieszczenia o dużym natężeniu ruchu, dlatego najlepiej sprawdzają się tam płytki, nie wsiąka w nie woda – co jest dodatkowym atutem, wielokrotne mycie i ścieranie nie naraża ich powierzchni. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy płytki o dobrej klasie ścieralności. Wiele osób niestety popełnia ten błąd – uważają oni, że przecież skoro to płytki i to płytki, to po co przepłacać. Tymczasem ryzyko, że po paru latach powierzchnia tanich, mało odpornych na ścieranie płytek się nieestetycznie powyciera, jest bardzo duże. Tymczasem każdy, kto choć raz w życiu w swoim domu zakładał płytki czy zlecał ich założenie – wie, że prace tego typu są kosztowne, brudzące i męczące. Szczególnie właśnie usuwanie starych płytek. Tak więc tego typu pokrycia podłogowego mimo wszystko powinny być obliczone na długie lata używania. Tutaj nie warto oszczędzać, tym bardziej, że przecież korytarz z natury rzecz jest niewielki.

Płytki z wymienionych wyżej powodów świetnie sprawdzają się także w kuchni i w łazience. Jeśli chodzi o kuchnię – można dobrać odpowiednie płytki niezależnie od tego, na jaki rodzaj wystroju się decydujemy. Płytki mogą pasować zarówno do nowoczesnych, estetycznych, wręcz sterylnych kuchni, jak i do tych typowo tradycyjnych. Oczywiście ważne jest wzornictwo, stylistyka, kolorystyka. Płytki nie powinny być śliskie – to bardzo ważne, inaczej mogą stwarzać zagrożenie, szczególnie właśnie w łazience i kuchni, w których to pomieszczeniach podłogi są narażone na zalanie. Odporność płytek na wielokrotne ściernie, mysie na morko czyni je w takich pomieszczeniach wręcz idealnym wyborem. Dlatego z pewnością można je spokojnie wybrać do łazienki i kuchni, gdzie inne rodzaje podłóg z pewnością by się nie sprawdziły. Oprócz walorów czysto praktycznych, płytki mają też niezaprzeczalne zalety estetyczne, tym bardziej więc warto je wybrać do różnych pomieszczeń.