Obowiązkowe badanie stanu technicznego pojazdów

Obowiązkowe badanie stanu technicznego pojazdów

Badania techniczne pojazdu są obowiązkowe, wykonuje się je co 12 miesięcy, jeżeli samochód jest starszy niż 5 lat.

Sprawdzany jest ogólny stan techniczny najważniejszych układów oraz podzespołów auta, dzięki czemu samochód może być dopuszczony do ruchu publicznego. Obowiązek badań dotyczy nie tylko aut osobowych, ale także przyczep, motocykli, ciągników czy też samochodów ciężarowych.

Obowiązkowe badanie stanu technicznego pojazdów

Jakie badania przeprowadza stacja kontroli pojazdów?

Badanie techniczne należy wykonać w stacji kontroli pojazdu, w tym przypadku nie występuje regionalizacja, dlatego badanie możemy wykonać w dowolnej stacji na terenie całego kraju. Badanie techniczne to skontrolowanie ważnych układów i części, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo. Dlatego sprawdzane są pasy bezpieczeństwa, układ hamulcowy, w tym przypadku w niektórych autach może dojść do nadmiernego zużycia klocków hamulcowych, możemy zauważyć nieprawidłowe rozłożenie siły hamowania na poszczególnych kołach. Dodatkowo zwracana jest uwaga na płyn hamulcowy, elementy gumowe będące częściami układu zawieszenia. Sprawdza się także amortyzatory, sprężyny, które również z czasem należy wymienić ze względu na zużycie.

Dodatkowe badanie wykonuje się w przypadku aut posiadających instalację LPG oraz hak. Ważnym elementem auta jest układ kierowniczy, niekiedy mogą występować w nim luzy, należy sprawdzić drążki, jak również zbieżność kół. Inny układ to oświetlenie, w tym przypadku słup światła powinien padać pod odpowiednim kątem na jezdnię, nie może oświetlać osób jadących z naprzeciwka. Sprawdzane jest także ogumienie, gdzie minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm, w przypadku jeżeli bieżnik jest zużyty, wówczas należy wymienić opony na nowe. Diagnosta oceni ogólny stan techniczny pojazdu, sprawdzi także karoserię, szyby, będzie poszukiwał pęknięć. Badanie techniczne dotyczy także podwozia, można w ten sposób wykryć przykładowo nieszczelność w układzie wydechowym. Badane będą także spaliny pod kątem występowania zbyt dużych ilości środków toksycznych.

Okresowe badanie techniczne przeprowadzi stacja kontroli pojazdów Lublin oraz wiele innych miast w Polsce to miejsce, gdzie możemy znaleźć specjalistyczne stacje, które wykonają profesjonalny przegląd, dzięki czemu auto zostanie dopuszczone do ruchu na kolejny rok.