Pompa ciepła – oszczędność i komfort w jednym!

Pompa ciepła – oszczędność i komfort w jednym!

Pompy ciepła to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort, ekologię i przede wszystkim oszczędzanie.

Pozyskiwanie energii z powietrza i ogrzewanie nią domu oraz wody użytkowej to nowoczesne rozwiązanie, które za granicą stosowane jest powszechnie. W Polsce jeszcze kilka lat temu pompy ciepła należały do nowości, o której nie każdy słyszał. Obecnie z roku na rok zyskują coraz większą popularność!

Czy można ogrzać dom za pomocą darmowej, ogólnodostępnej energii pozyskanej z powietrza, gruntu lub wody? Pompa ciepła to potrafi! Dowiedz się jak działa i przekonaj się, dlaczego warto zastosować te nowoczesne rozwiązanie w swoim domu!
Popularność pomp ciepła w Polsce z roku na rok rośnie. Ich największą zaletą jest zdecydowanie to, że można je zainstalować praktycznie w każdym budynku mieszkalnym, niezależnie od tego czy budujemy nowy dom, modernizujemy istniejący czy remontujemy mieszkanie, które nie ma dostępu np. do sieci gazowej.

Z powodzeniem zastąpi ona kocioł gazowy, piec węglowy, piec elektryczny czy kocioł na pellet. Zasili w ciepło nie tylko instalację centralnego ogrzewania, ale także przygotuje ciepłą wodę użytkową.
Pompy ciepła typu powietrze-woda można z powodzeniem podłączyć do istniejącej instalacji grzewczej z odbiornikami w postaci kaloryferów lub instalacji podłogowa. Najbardziej efektywne w przypadku pompy ciepła jest użycie niskotemperaturowych odbiorników takich jak np. ogrzewanie podłogowe. Co więcej, atutem ogrzewania płaszczyznowego jest to, że ciepło przekazywane jest dużą powierzchnią przez co nie potrzeba do tego wysokiej temperatury tak jak w przypadku grzejników.

Jak działa pompa ciepła?

Do powietrznej pompy ciepła zasysane jest powietrze z pomieszczenia lub z zewnątrz, które oddaje swoją energię cieplną w wymienniku ciepła, czyli parowniku, do czynnika chłodniczego (w stanie rozprężonym jest on zimny). Czynnik podgrzany powietrzem paruje i zmienia swój stan skupienia na gazowy, a następnie trafia do sprężarki, gdzie rośnie jego ciśnienie i temperatura. Gorący czynnik w stanie gazowym trafia do wymiennika ciepła i oddaje swoją energię cieplną do zmagazynowanej w zasobniku wody. Po schłodzeniu czynnik się skrapla i trafia do zaworu rozprężnego, gdzie obniża się jego ciśnienia. Z zaworu rozprężnego czynnik kierowany jest następnie do wymiennika ciepła, a cykl zaczyna się od początku.

#

Zalety pomp ciepła

Dzięki pompie ciepła nie musimy składować paliwa ani zajmować się jej obsługą (jest praktycznie bezobsługowa). Ponadto, jej praca jest cicha a pompa nie zabiera dużo miejsca w domu (nie potrzeba do niej nawet kotłowni z uwagi na jej niewielkie rozmiary i estetyczny wygląd). Co więcej, teraz na jej zakup można otrzymać spore dofinansowanie. Biorąc udział w programie Czyste Powietrze możemy otrzymać nawet do 18 tysięcy zł i skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w wysokości 19 procent. Nic dziwnego, że tak chętnie są wybierane przez użytkowników. W programie Czyste Powietrze stanowią one blisko 14 proc. wszystkich źródeł ciepła, na które otrzymywane są dotacje! Niezawodne pompy ciepła wysokiej jakości znajdziesz na defro.pl/p,288,pompa-ciepla-dhp.html.