Fungicydy zwalczające grzyby w uprawach rolnych i ogrodniczych

Fungicydy zwalczające grzyby w uprawach rolnych i ogrodniczych

Grzyby w uprawach roślinnych mogą stanowić poważne zagrożenie, przyczyniać się do znacznych spadków plonów.

Często grzyby możemy łatwo zidentyfikować ponieważ atakują często liście, tworząc charakterystyczne plamy w różnych kolorach. Dzięki temu możemy także wykryć rodzaj grzyba, który zainfekował rośliny. W tym przypadku stosuje się specjalistyczne środki ochrony roślin jak fungicydy przeznaczone do określonych typów upraw.

Fungicydy zwalczające grzyby w uprawach rolnych i ogrodniczych

Innzar 500 SC fungicyd stosowany w ochronie ziemniaków i cebuli

Fungicydy zawierają różnego rodzaju substancje czynne, które prowadzą do eliminacji grzybów patogenicznych na roślinach. Substancje działają w różny sposób, mogą oddziaływać na podstawowe czynności życiowe grzyba. Może być to przykładowo zaburzenie procesu wymiany tlenu, zatrzymanie syntezy białek. W ten sposób grzyby obumierają, nie będą wyglądały dalszych szkód. Za pomocą fungicydów można usunąć grzyb całkowicie lub też znacznie spowolnić jego działanie. Innym sposobem działania fungicydu jest wzmocnienie rośliny w taki sposób aby wypracować procesy odpornościowe przeciwko grzybom.

W przypadku występowania grzyba w uprawach cebuli lub ziemniaka możemy zastosować środek Innzar 500 SC, występujący w postaci koncentratu, który rozcieńczamy na potrzeby oprysków. Jest to środek o działaniu kontaktowym, możemy skutecznie chronić młode rośliny, zwracając uwagę na większą ilość wody w przypadku mocno rozwiniętej naci ziemniaczanej. Odstępy pomiędzy zabiegami powinny wynosić około 10 dni, maksymalni stosuje się sześć oprysków, dla cebuli będą to trzy opryski w jednym sezonie wegetacyjnym.

Fungicyd Innzar 500 SC, stosujemy z uwzględnieniem okresu karencji, który wynosi w przypadku ziemniaka 7 dni oraz cebuli 28 dni. Środek innzar długotrwale utrzymuje się na liściach, jest odporny na działanie deszczu, może zapobiegać rozwojowi zarodników grzyba zarówno na łodygach jak i liściach.