Jak stosować środki chwastobójcze?

Jak stosować środki chwastobójcze?

Różnego rodzaju rośliny uprawne są stale zagrożone różnego rodzaju chwastami, grzybami, owadami, które mogą znacznie uszczuplić plony.

Dlatego też wykorzystywane są różnego rodzaju środki ochrony roślin, mogą być to środki chwastobójcze czyli herbicydy, lub też specjalistyczne środki do usuwania insektów czy też grzybów. W przypadku chwastów środki mogą działać na wiele różnych sposobów, jednym z nich może być zatrzymanie rozrostu chwastów w jego pierwszej fazie, dzięki temu z nasiona nie wyrasta roślina ponad glebę, daje to szansę roślinom uprawnym. W tym przypadku roślina uprawna ma dostęp do odpowiedniej ilości światła słonecznego, wody, składników mineralnych, które zawarte są w glebie. Na jednym polu uprawnym może występować kilkanaście różnych odmian chwastów, które wzrastają w różnym okresie czasu, wzrastają na różną wysokość, zatem prawdopodobieństwo, że przerosną rośliny uprawne, są bardzo duże. Obecnie stosowane środki chwastobójcze mogą zapobiegać rozrostowi chwastów różnych rodzajów, mogą być to przykładowo trawy jedno czy też dwulistne. Oczywiście środki chwastobójcze będziemy stosowali w różnych fazach rozwoju, przykładowo kiedy rośliny osiągną pewną wysokość, po dwóch czy trzech miesiącach możemy zauważyć, iż powstaje problem z chwastami, wówczas należy szybko zareagować i zastosować wówczas środek chwastobójczy, który będzie selektywnie niszczył rośliny niepożądane w naszych uprawach. Oczywiście należy zwrócić uwagę, iż opryski tego typu powinny być stosowane w określonej porze dnia lub nocy.

Jak stosować środki chwastobójcze?

Jeżeli jest zbyt gorąco, środek chwastobójczy może wyparować, podobnie w przypadku zbyt dużych opadów może on zostać zbytnio rozmyty.

Mogą one mieć różne działanie, przykładowo mogą działać na układ korzenny lub też dostawać się do rośliny poprzez jej łodygę i liście. Dlatego też należy zwracać uwagę, aby w jednym przypadku dobrze był wchłaniany przez glebę, która nie może być zbyt sucha i twarda, z drugiej strony inne środki nie powinny być zbyt szybko zmyte z rośliny, zanim zdążą do niej wsiąknąć czy dostać się do układu nerwowego. Z pewnością środek chwastobójczy do zbóż ozimych, czy też innych rodzajów zbóż, powinien działać przede wszystkim skutecznie. W tym przypadku powinniśmy mieć pewność, że zastosowaliśmy odpowiednią ilość środka, na opakowaniu zawsze znajdziemy ilości jakie należy wymieszać z odpowiednią ilością wody, tak aby otrzymać odpowiednie stężenie preparatu.