Jak zaaranżować balkon?

Jak zaaranżować balkon?

Balkon to milionów osób na świecie jest namiastką ogrodu. Mieszkając w bloku, balkon okazuje się zbawienny dla utrzymania kontaktu z naturą i oddychania świeżym powietrzem. Ten skrawek wysuniętego poza ścianę budynku betonu, można zaaranżować w bardzo ciekawy sposób. Oto kilka naszych porad.

Zadaszenie nad balkonem

Aby z balkonu można korzystać zarówno w czasie deszczu, jak i w samo południe, kiedy słońce świeci najmocniej, warto zadbać o zadaszenie. Może nim być zwijana markiza montowana do ściany budynku. Zapewnia ona zbawienny cień, jak również może być ochroną przed deszczem. Na zimę markiza zostaje zwinięta do szczelnie zamykanej kasety, w której bezpiecznie przeczeka aż do wiosny.

Osłona balustrad

Każdy balkon posiada balustrady. Służą one bezpieczeństwu, chroniąc przed spadnięciem. Stalowe balustrady z metalowych prętów to najczęściej spotykane rozwiązanie. Niestety mają one pewną wadę, a mianowicie umożliwiają obserwowanie co się dzieje na balkonie. Ale i na to jest rozwiązanie – specjalne plandeki i maty do mocowania na balustradach, pozwalają ochronić się przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów.

Oświetlenie balkonu

Nie każdy balkon posiada dostęp do gniazdka elektrycznego na elewacji. Można sobie z tym poradzić montując przedłużać, przerabiając instalację elektryczną lub korzystając z oświetlenia na baterie. Ledowe źródła światła nie pobierają dużo prądu i z powodzeniem mogą być zasilane bateriami. Przykładem nastrojowego oświetlenia na balkon są tzw. kule cotton balls.

Stolik na kawę i ciasto

Śniadanie lub podwieczorek na balkonie? Dlaczego nie! Aby wygodnie spędzać czas przy posiłku, konieczny jest stolik. Na małych balkonach idealnie sprawdzi się składany stolik wieszany na balustradzie. Kiedy z niego nie korzystamy, można go złożyć na pionowo, dzięki czemu przylega blatem do poręczy. Zależenie od materiału, z którego został wykonany, stolik może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Kredyty pozabankowe są wartym rozważenia źródłem finansowania takiego wydatku.

Fotele na balkon

Na czym siedzieć na balkonie? Najtańszą opcją wydaje się być plastikowe krzesło ogrodowe. Można je kupić już za 30 złotych za sztukę. Znacznie wygodniejsze będą jednak dedykowane krzesła i fotele tarasowe, wykonane np. z technorattanu. W ich przypadku cena zaczyna się od 100 złotych. Na małych i wąskich balkonach może być za mało miejsca na takie meble. Wówczas trzeba się posiłkować małymi taboretami, krzesełkami turystycznymi lub miękkimi pufami wypełnionymi granulatem ze styropianu. Każdy z wyżej wymienionych pomysłów pomagają zrealizować kredyty pozabankowe. Ich maksymalna wysokość to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Pomyśl o tym jak dzięki nim możesz ciekawie zaaranżować swój balkon!