Płyty OSB to tańsza alternatywa dla sklejki

Płyty OSB to tańsza alternatywa dla sklejki

Nieodwracalne pęcznienie krawędzi w warunkach wilgoci jest największą wadą płyt OSB.

Producenci rozwiązali ten problem w zakładzie produkcyjnym i podczas transportu, powlekając krawędzie paneli odpowiednim materiałem uszczelniającym, a także zalecając odpowiednie warunki przechowywania i izolowania tego materiału konstrukcyjnego po zamontowaniu.

Płyty OSB to tańsza alternatywa dla sklejki

Do czego używana jest płyta OSB?

W modelowych kodeksach budowlanych zwykle używa się wyrażenia „drewniany panel konstrukcyjny” w celu opisania możliwości zastosowania sklejki, płyt wiórowych i płyt OSB. Naukowcy zajmujący się drewnem zgadzają się, że parametry strukturalne płyty OSB i sklejki są równoważne. Oba materiały budowlane są instalowane na dachach, ścianach i podłogach zgodnie z jednym zestawem zaleceń. Wymagania montażowe nakazujące stosowanie klipsów H na dachach, blokowanie na podłogach i naddatek dla jednowarstwowych systemów podłogowych są identyczne.

Nawet zalecenia dotyczące przechowywania są takie same, ponieważ wszelkie płyty wiórowe i sklejki należy utrzymywać z dala od podłoża i chronić je przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią. Wydajność jest podobna pod wieloma względami, ale istnieją różnice w rozwiązaniach oferowanych przez płytę OSB i sklejkę. Wszystkie produkty drewniane rozszerzają się pod wpływem wilgoci. Gdy płyta OSB jest wystawiona na działanie wilgoci, rozszerza się szybciej na obwodzie panelu niż w środku. Spuchnięte krawędzie paneli OSB mogą być dobrze widoczne przez cienkie pokrycia, takie jak asfaltowe dachówki. Można jednak temu zapobiec na kilka sposobów, a mianowicie suche składowanie, właściwa instalacja, odpowiednia wentylacja dachu i zastosowanie izolacji paroizolacyjnej po stronie ciepłej pomogą zapobiec pęcznieniu płyt OSB.

Płyty OSB do różnorodnego zastosowania znajdziesz na stronie https://panelstyl.com.pl/produkty/plyta-osb/. Dobrze skonstruowana płyta OSB powinna być odporna na wilgoć we wczesnych okresach. Jednak z biegiem czasu nadmierna wilgoć może spowodować uszkodzenie materiału. Będzie pęcznieć i rozpadać się, czyniąc go zasadniczo bezużytecznym. Generalnie należy starać się, aby powierzchnie płyt OSB były suche i dobrze zaizolowane od wilgoci.