Jak działają środki chwastobójcze?

Jak działają środki chwastobójcze?

Dostępnych jest kilka opcji kontrolowania chwastów w zależności od twoich potrzeb.

Aby skutecznie wyeliminować chwasty, warto zrozumieć mechanizm działania środka chwastobójczego, którego używasz. Środki chwastobójcze są zwykle podzielone na kilka kategorii, w tym selektywne, nieselektywne, systemowe i kontaktowe. Wybierz rodzaj środka chwastobójczego, którego potrzebujesz, i zawsze uważnie przeczytaj wskazówki producenta na opakowaniu, aby uzyskać maksymalną skuteczność i bezpieczeństwo preparatu.

Jak działają środki chwastobójcze?

Herbicydy to skuteczna ochrona rzepaku

Nieselektywne środki chwastobójcze działają poprzez niszczenie wszystkich roślin, z którymi wejdą w kontakt. Są one zwykle używane tylko wtedy, gdy trzeba wyeliminować cały wzrost roślin na danym obszarze, chociaż można je stosować bezpośrednio na rośliny docelowe i z dala od pożądanych roślin. Niektóre nieselektywne herbicydy mogą nawet działać selektywnie w pewnych sytuacjach. Na przykład, wiele pożądanych upraw rolnych zostało genetycznie zmodyfikowanych, aby oprzeć się stosowaniu glifosatu, który jest powszechnie uważany za nieselektywny herbicyd.

Selektywne środki chwastobójcze atakują określone typy roślin, nie wpływając na inne. Są to najczęstsze środki chwastobójcze stosowane w produkcji roślinnej. Na przykład, niektóre środki chwastobójcze są skuteczne przeciwko chwastom szerokolistnym, ale nie mają wpływu na rośliny trawiaste. Należy pamiętać, że tylko dlatego, że środek chwastobójczy jest oznaczony jako selektywny, nie oznacza, że nie wpłynie on na pożądane rośliny. Jeśli użyjesz zbyt dużo produktu, prawdopodobnie zauważysz szkodliwe działanie na pożądanych roślinach, a nie tylko na docelowych chwastach.

Skuteczność aplikacji herbicydów zależy od kilku ważnych czynników. Na przykład niektóre herbicydy wymagają deszczu lub wody, aby je aktywować, podczas gdy inne są wrażliwe na zbyt dużą wilgotność. Zastosowana ochrona rzepaku, gdy gleba jest bardzo gorąca lub bardzo zimna, może również zwiększyć prawdopodobieństwo, że preparat zaatakuje pożądane rośliny, które mogą już być pod wpływem stresu. Tekstura gleby, poziomy pH i ilość materii organicznej obecnej w glebie mogą również wpływać na skuteczność środków chwastobójczych.