15 lis Piecyki koza – klasyka w nowoczesnym wydaniu?
Piecyki typu koza to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kominków. Kominek w wyjątkowy sposób ozdabia wnętrze i nadaje mu charakteru, ale niestety nie w każdym przypadku montaż takiego urządzenia jest możliwy. Budowa kominka na bazie wkładu kominkowego wymaga spełnienia określonych warunków i nierzadko wiąże się z przebudową i modernizacją budynku. Tymczasem ustawienie piecyka typu koza nie wymaga podejmowania takich działań. „Koza” jest łatwa w montażu i wygodna w eksploatacji, ponadto jej nowoczesna forma korzystnie wpływa na estetykę wnętrza. Śmiało można powiedzieć, że jest to klasyczne rozwiązanie, ale w nowoczesnym wydaniu, dzięki czemu doskonale wpisuje się w stylistykę współczesnych wnętrz.
Piecyk koza w salonie – zalety kominków wolnostojących
- Kominki wolnostojące są łatwe w montażu
Piece wolnostojące, jak sama nazwa wskazuje, nie są na stałe zespolone ze ścianą, nie posiadają murowanej obudowy, która ograniczałaby ich mobilność. Piecyk koza to produkt kompletny, gotowy do montażu i użytku w dowolnym miejscy każdego pomieszczenia, które ma dostęp do przewodów kominowych. Chcąc umieścić w salonie piecyk wolnostojący, nie trzeba niszczyć wykończonego wnętrza, nie trzeba zmieniać jego architektury. Konieczna może być zmiana ustawienia mebli i sprzętów (piecyk koza nie może stać tuż obok przedmiotów wykonanych z materiałów łatwopalnych), ale nie są to prace wymagające dużego wysiłku czy nakładów finansowych.
- Piecyk koza to tanie i wydajne źródło ciepła
Piece typu koza zasilane są drewnem, a więc stosunkowo tanim i łatwo dostępnym materiałem opałowym. Drewno, w przeciwieństwie do innych stałych paliw grzewczych, da się nie tylko kupić, ale i przygotować we własnym zakresie. Ci, którzy decydują się na montaż „kozy”, mogą ogrzewać budynek za pomocą opału pochodzenia naturalnego, do tego odnawialnego. Jeśli troska o czystość planety jest dla nich ważna, spalanie dobrze przygotowanego, wolnego od chorób i pleśni drewna opałowego będzie zgodne z ich przekonaniami. Oczywiście względy ekonomiczne i wydajność źródła ciepła również mają tu niebagatelne znaczenie. Produkowane dzisiaj piecyki koza to urządzenia grzewcze o wysokiej sprawności, wydajne, pozwalające na ekonomiczne ogrzewanie pomieszczeń do pożądanej temperatury. Producent kominków wolnostojących dokłada wszelkich starań, by do klientów trafiały piecyki wysokiej jakości, bezpieczne, spełniające oczekiwania wymagających użytkowników.
- Piece wolnostojące łączą funkcję użytkową i estetyczną
Piecyk koza to rozwiązanie rekomendowane przede wszystkim do mniejszych pomieszczeń, zwłaszcza gdy nie ma możliwości budowy pełnowymiarowego kominka. To oczywiście nie znaczy, że piec typu koza jest drugą, gorszą opcją. Przeciwnie – dla wielu inwestorów jest to rozwiązanie pierwszego wyboru. „Kozy” doskonale sprawdzają się do ogrzewania pomieszczeń zarówno w trakcie sezonu, jak i w okresie przejściowym. Poza tym oprócz funkcji użytkowej pełnią funkcję estetyczną. Produkowane dziś kominki wolnostojące są atrakcyjne pod względem wizualnym, dopracowane w każdym szczególe. Bez trudu można je dopasować do wyglądu wnętrza. Piecyk koza dostępny jest w wielu wymiarach i formach, a niektóre modele także w różnych kolorach.
Piece wolnostojące – umiejętne połączenie klasyki z nowoczesnością
Zanim w polskich domach jednorodzinnych pojawiło się ogrzewanie centralne, budynki ogrzewano za pomocą przenośnych piecyków. Użytkowanie „kozy” nie jest zatem niczym nowym, ale poza zasadą działania produkowane dzisiaj piece wolnostojące nie mają wiele wspólnego ze swoimi poprzednikami. Dopuszczone do sprzedaży piecyki typu koza muszą spełniać szereg wymogów. Poza wydajnością i łatwością użytkowania, bardzo istotne są kwestie bezpieczeństwa. Konstrukcja jest przemyślana i dopracowana. Przemyślane jest także wzornictwo. Dzisiejsze „kozy” prezentują się efektownie, nowocześnie, interesująco. Pomagają stworzyć ciepłe, przytulne, ale i stylowe wnętrze, w którym panuje przyjemna, rodzinna atmosfera.