Polisa OC, a brak prawa jazdy – co wtedy?

Polisa OC, a brak prawa jazdy – co wtedy?

W większości przypadków ubezpieczenie OC samochodu kojarzy się z osobami, które posiadają prawo jazdy.

Okazuje się jednak, że posiadaczem auta może być również osoba, która nie ma uprawnień do kierowania nim. Często do takiej sytuacji dochodzi, gdy właściciel otrzymał samochód w prezencie lub w ramach spadku. Wiele osób zastanawia się jak w takich przypadkach wygląda kwestia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz Autocasco. Opcja ubezpieczenia OC bez prawa jazdy jest rzadko wybierana, ale jak najbardziej możliwa w polskich firmach.

Polisa OC, a brak prawa jazdy – co wtedy?

Wykupienie ubezpieczenia OC bez prawa jazdy – najważniejsze informacje

Właściciel auta, który nie posiada prawa jazdy może zgodnie z prawem ubezpieczyć swoje auto. Towarzystwa ubezpieczeniowe postrzegają takich klientów różnie w zależności od własnych przepisów i polityki ubezpieczeniowej. Niektóre firmy wymagają wskazania głównego kierowcy auta, inne obliczają składki biorąc pod uwagę wiek posiadacza, a jeszcze inne ubezpieczalnie traktują takich klientów jako posiadaczy auta bez doświadczenia, którzy nie są uprawnieni do żadnych zniżek. Niezależnie od tego, każde towarzystwo ubezpieczeniowe umożliwia ubezpieczenie auta, jednak jego właściciel nie może nim kierować do czasu uzyskania prawa jazdy.

Auta mogą być ubezpieczane przez właścicieli, którzy otrzymali pojazd w ramach darowizny lub spadku. Ubezpieczenie bez prawa jazdy jest również możliwe w przypadku osób, które utraciły uprawnienia do prowadzenia pojazdu (np. za punkty karne lub jazdę po spożyciu alkoholu). W zależności od indywidualnych zasad i sposobów postrzegania takich klientów, ubezpieczenie bez prawa jazdy może być droższe od ubezpieczenia na rzecz osób posiadających uprawnienia. Z drugiej strony wcale tak być nie musi.

W wyszukiwarce internetowej użytkownicy często wpisują hasło ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy – http://ubezpieczenie24.org/. Dzięki temu można uzyskać wiele cennych informacji oraz znaleźć atrakcyjne oferty OC dla właścicieli bez uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.