Co wyróżnia drewno egzotyczne?

Co wyróżnia drewno egzotyczne?

Twarde drewno tropikalne, egzotyczne, takie jak przykładowo Ipe, Jatoba, Iroko, Teak i Massaranduba, jest oszałamiające, piękne i nadaje prawdziwie luksusowy wygląd aranżacjom, w którym jest zastosowane.

Wiele osób uważa gatunki egzotyczne za najlepsze drewno do zastosowania na zewnątrz, na przykład na tarasie. Jest jednak kilka ważnych kwestii związanych z gatunkami drewna egzotycznego, o których powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na takie deski na swój taras, czy do innych zastosowań zewnętrznych.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fakt, że drewno egzotyczne będzie drogie, być może nawet trzykrotnie droższe niż gatunki drewna rodzimego. Dodatkowo niektóre gatunki są trudno dostępne, dlatego należy wybrać odpowiedniego dostawcę, który posiada w ofercie różne rodzaje drewna egzotycznego, zapewnia odpowiedni wybór dla osób, które poszukują trwałego i estetycznego drewna do budowy tarasu, pergoli, ścieżek, obudowy basenu czy elewacji.

Co wyróżnia drewno egzotyczne?

Dlaczego warto wybrać egzotyczne drewno na taras?

Egzotyczne drewno jest bardzo gęste, co sprawia, że jest trwalsze niż drewno impregnowane ciśnieniowo czy rodzime gatunki, jednak nadal wymagają pielęgnacji w postaci uszczelniania i innych zabiegów powierzchniowych. Najbardziej znanym i najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem drewna na tarasy i do innych zastosowań na zewnątrz jest Ipe, egzotyczne drewno pochodzące z Ameryki Południowej. Brazylijskie drewno Ipe jest znane ze swojej niezwykłej trwałości, twardości i gęstości, ocenia się, że może przetrwać około 50 lat użytkowania lub nawet dłużej przy odpowiedniej konserwacji. Drewno Ipe jest tak twarde, że naprawdę cieżko je uszkodzić, jest również odporne na gnicie, wypaczanie i owady.

Ipe ma intensywny ciemnoczerwono-brązowy kolor oraz wyraźny wzór słojów, kolor naturalnie z biegiem czasu zblednie do ładnego jasnoszarego, chyba że deski będą regularnie olejowane lub w inny sposób zabezpieczane produktami do drewna. Innym gatunkiem drewna egzotycznego o czerwonawej barwie jest Massaranduba, również o doskonałych parametrach odpowiednich na deski tarsowe. Teak, drewno pochodzące z Azji, ma barwę zbliżoną do brązu, jest jednak dość trudno dostępne, a jego cena również jest dość wysoka. Ten ciemny gatunek drewna bardzo dobrze łączy się z metalem, tworząc ciekawe i modne projekty mebli i nie tylko.

Padouk to drewno pochodzące z Afryki Środkowej, ma piękny czerwony kolor i widoczne żyłki. Zaletą tego drewna jest jego gęstość, deski odpowiednio zabezpieczone nie pękają. To drewno ma jedną z najdłuższych żywotności spośród wszystkich gatunków drewna egzotycznego. Mimo wysokich kosztów zakupu możesz liczyć na jego trwałość przez wiele pokoleń. Cumaru to drewno pochodzące z Ameryki Południowej, pomimo swojej dużej odporności na plamy, może ulec deformacji i wypaczeniom, jeśli nie zostanie odpowiednio wysuszone i zabezpieczone.

Drewno Itauba ma raczej matowy wygląd o brązowym kolorze, ma dość tłusty dotyk. Jest to wciąż mało znany gatunek drewna egzotycznego stosowany głównie do projektów tarasów. Podobnie jak w przypadku większości egzotycznych gatunków drewna, nie trzeba poddawać obróbce desek itauba, chyba że chcesz zachować ich naturalny kolor. Niezależnie od tego, czy wybierzesz na swój taras drewno iglaste, egzotyczne, ogrzewane termicznie czy drewno kompozytowe, pamiętaj, że konieczne będzie zastosowanie produktu ochronnego, aby przedłużyć jego żywotność.

Co wyróżnia drewno egzotyczne? Mimo wysokich kosztów zakupu drewno egzotyczne jest warte swojej ceny, ponieważ możesz liczyć na to, że przetrwa dziesiątki lat w dobrym stanie. Gatunki drewna egzotycznego ze względu na dużą gęstość są znacznie bardziej odporne na warunki atmosferyczne, szkodniki i plamy niż drewno iglaste. Kupując ten rodzaj drewna wybierasz szlachetny i wysokiej jakości materiał, jest to najlepszy produkt dostępny w sprzedaży do budowy drewnianego tarasu. Z pewnością warto zwrócić uwagę na gatunki drewna egzotycznego wymienione powyżej, ponieważ charakteryzują się najlepszymi parametrami i ciekawym wyglądem, co pozwoli nam zbudować piękny taras, który przetrwa wiele lat w dobrym stanie przy minimalnej konserwacji.